10.06.2008 23:51 - Австрия изпусна Хърватия
Автор: dzl Категория: Новини
Прочетен: 539 Коментари: 0 Гласове:
1

var images = new Array(); var imgtext = new Array();currentImage++; Image260804= new Image(394,211); Image260804.src = "http://media.abv.bg/img.phtml?id=260804"; images[currentImage] = Image260804.src; imgtext[currentImage] = "снимка: EPA/БГНЕС "; var currentImage = 1; image
снимка: EPA/БГНЕС image 1 image ОЩЕ ПО ТЕМАТА imageХърватите плачеха за изравнителен гол imageХикерсбергер: Планът ни се провали, Билич: Щастлив съм imageАвстрия-Хърватия (видео) imageСнимки от мача 08.06.2008
Спорт НетИнфо

След вчерашната загуба на Швейцария, тази вечер и другият домакин на Евро 2008 Австрия допусна поражение, отстъпвайки с 0:1 пред тима на Хърватия. Единственият гол отбеляза Лука Модрич в четвъртата минута.

Двубоят започна вихрено за хърватите, които поведоха в резултата с гол от дузпа още в четвъртата минута. Емануел Погатец наруши правилата срещу Ивица Олич и реферът не се поколеба да посочи бялата точка. Зад топката застана новото попълнение на английския Тотнъм, Лука модрич, който се разписа за 0:1.След попадението австрийците опитаха да отговорят подобаващо, но единственото, до което стигнаха бе удар от сериозна дистанция на Рене Ауфхаузер, който не затрудни с нищо стража на гостите Стипе Плетикоша.

Възпитаниците на Славен Билич определено бяха по-добрият състав на терена, като пресираха съперника си още в неговата половина и не оставяха възможности за атака на домакините. Единственото, което можеха да правят австрийците бяха удари от над 20 метра, които обаче не водеха до желания резултат. Хърватите пък можеха да увеличат преднината си, но не бяха достатъчно съсредоточени във финалната фаза на атаките си. В 35-ата минута Младен Петрич пропиля може би най-чистото положение през първата част, след като остана сам срещу Юрген Махо, но изстрелът му бе изключително неточен и прати топката в аут.

Шест минути по-късно домакините можеха да възстановят равенството на "Ернст Хапел Щадион", след като Ауфхаузер изведе на отлична позиция Мартин Харник, който веднаа стреля, но бранител на Хърватия успя да изчисти топката малко пред голлинията на Плетикоша и така запази крехката преднина на отбора си.

През втората част хърватите отново започнаха по-активно и не спираха да атакуват. Възпитаниците на Йозеф Хикерсбергер обаче се бяха подредили много добре в отбрана и не допускаха изненади. "Червените" много трудно изнасяха топката напред и не успяваха да разгърнат атаките си до някое по-сериозно положение пред съперниковата врата. В 60-ата минута австрийската отбрана допусна груба грешка, която можеше да коства на домакините втори гол във вратата им. Лука Модрич се измъкна от защитниците в червени екипи, нахлу в наказателното поле и центрира около точката за изпълнение на дузпа, но там в последния момент Мартин Щранцл успя дапредотврати опасността.

В 71-ата минута Андреас Иваншиц завърши една постепенна атака с удар от около 25 метра, който бе колкото силен толкова и неточен и не притесни вратаря на Хърватия. Последваха силни минути за домакините, които обсадиха наказателното поле на хърватите, но така и не успяваха да отправят опасен удар към Стипе Плетикоша. В 78-ата минута домакините получиха възможност да изпълнят пряк свободен удар от границите на наказателното поле на Хърватия. Ивица Вастич стреля опасно директно към вратата, но стражът на гостите излезе и боксира топката.

В последните десетина минути на срещата възпитаниците на Славен Билич приеха играта в своята половина и бяха принудени да се бранят. Четири минути преди края на редовното време Юмит Коркмаз отправи страховит удар от около 15 метра, но Плетикоша със страхотна намеса успя да опази вратата си. Въпреки многото удари на домакините резултатът все пак остана непроменен и Хърватия взе първите си точки на Евро 2008.

Австрия - Хърватия - 0:1

голмайстор:  0:1 Лука Модрич 4 (дузпа)
стадион:  "Ернст Хапел" във Виена
зрители: 51 428
съдии: Питер Винк, Адриан Иния, Ханс Тен Хоове (Холандия)