10.06.2008 23:52 - Два гола на Подолски пречупиха Полша
Автор: dzl Категория: Новини
Прочетен: 993 Коментари: 0 Гласове:
1

var images = new Array(); var imgtext = new Array();currentImage++; Image260820= new Image(394,211); Image260820.src = "http://media.abv.bg/img.phtml?id=260820"; images[currentImage] = Image260820.src; imgtext[currentImage] = "EPA/KERIM OKTEN/БГНЕС "; var currentImage = 1; image
EPA/KERIM OKTEN/БГНЕС image 1 image ОЩЕ ПО ТЕМАТА imageЛео: Първият гол ни отчая imageКолумнисти: Простата мощ на Дружина Подолска imageГермания - Полша 2:0 (видео коментар) imageЗадържаха 100 германски хулигани в Клагенфурт imageЛьов: Трябва да останем на земята imageВидео от мача imageСнимки от мача 08.06.2008
Емилиян Онуфриев

Отборът на Германия постигна първа победа на европейски футболни финали след близо 12 години, побеждавайки с 2:0 Полша в мач от предварителната група B на Евро 2008.

Мачът започна в отлично темпо и на много високи обороти. Поляците можеха да поведат още в 34-ата секунда, когато Леман излезе неразчетено, а Кржиновек вместо да насочи технично топката към опразнената врата, предпочете силата и извади кълбото в аут.

Четири минути по-късно неразбирателство в полската защита остави Мирослав Клозе и Марио Гомес сами срещу вратаря Боруц, но опитът им за комбинация се оказа несполучлив и шансът бе пропилян. Вихрена атака на Будестима в 11-ата минута изпрати Клементц Фриц на десния фланг откъдето той центрира отлично към Подолски, който обаче не успя да намери добре топката от воле.

Грешка на полската защита при опит за изкуствена засада изведе Клозе сам срещу вратаря в 20-ата минута, но този път нападателят бе по-прецизен в завършващия пас и след комбинация с Подолски резултатът стана 1:0 за Германия.

Полша отвърна с атака отдясно на Лободжински в 28-ата минута, но ударът на поляка бе спасен от Леман. Осем минути по-късно капитанът Мачей Журавски засече ниско центрирана топка, но кълбото мина на сантиметри от десният страничен стълб на вратата на Йенс Леман.

Неудържимият тази вечер Фритц в 38-ата минута направи поредния си отличен пробив по крилото, но Гомес и Клозе не можаха да се възползват от удобно подадената топка.

Втората част започна със смяна в състава на Полша, която до голяма степен определи развоя на събитията в следващите минути. На терена се появи натурализираният бразилец Герейро, който внесе доста повече острота в нападението на "Дружина полска". Герейро опита удар в 50-ата минута а малко след това участва дейно в опасна атака, завършила с негово остро центриране пред Леман.

Артур Боруц остави Полша в мача след спиращо дъха спасяване в 70-ата минута, когато неутрализира страховит шут на Михаел Балак. На отсрешната врата Леман показа, че внимава, улавяйки коварна топка на Кржиновек.

Всичко като че ли бе решено в 72-ата минута, когато Лукаш Подолски отбеляза великолепен гол от воле за 2:0. Поредна грешка в защитата на поляците първо не бе наказана от Клозе, който се размина с кълбото, но завършека на Подолски и категоричния му удар не оставиха никакъв шанс на Боруц.

В 84-ата минута Йенс Леман показа завиден рефлекс, отразявайки удар отблизо. В основата на полската атака отново бе Герейро.

Лукаш Подолски имаше шанса да оформи своя хеттрик, ако бе подходил по-съсредоточено в ситуацията в 88-ата минута, когато засече добро подаване на резервата Швайнщайгер.

Победата на Бундестима е първа от 23 юни 1996 г., когато Германия дадделя с 2:1 над Хърватия на еврофиналите в Англия. В последствие немците взеха титлата, но без да спечелят мач в редовното време. Друг интересен факт е, че Полша няма победа над Германия в 16 поредни мача.

Германия - Полша - 2:0 (1:0)

голмайстор: 1:0 Лукаш Подолски 20 мин, 2:0 Лукаш Подолски 72 мин
стадион: "Вьортерзее" в Клагенфурт
зрители: 30 000
главен съдия: Том Хенинг Овребо (Норвегия), с помощници Гейр Холен, Ян Петер Ранден

жълти картони:
- за Германия: Бастиан Швайнщайгер
- за Полша: Еузебиуш Смоларек, Мариуш Левандовски

Германия: Йенс Леман, Филип Лам, Пер Мертезакер, Кристоф Метцелдер, Марсел Янсен, Клеменс Фритц (55-а Бастиан Швайнщайгер), Торстен Фрингс, Михаел Балак, Лукас Подолски, Мирослав Клозе (90+1 Кевин Курани), Марио Гомес (75-а Томас Хитцелшпергер)

Полша: Артур Боруц, Павел Голански (75-а Марек Сагановски), Яцек Бак, Михал Зевляков, Марчин Василевски, Мариуш Левандовски, Дариуш Дудка, Войчех Лободзински (65-а Лукаш Пишчек), Яцек Кжиновек, Мачей Журавски - кап.(Рожер Герейро), Еузебиуш Смоларек