12.06.2008 14:10 - Комшиите изхвърлиха Швейцария
Автор: dzl Категория: Новини
Прочетен: 436 Коментари: 0 Гласове:
1

var images = new Array(); var imgtext = new Array();currentImage++; Image261674= new Image(394,211); Image261674.src = "http://media.abv.bg/img.phtml?id=261674"; images[currentImage] = Image261674.src; imgtext[currentImage] = "EPA/SRDJAN SUKI/БГНЕС "; var currentImage = 1; image
EPA/SRDJAN SUKI/БГНЕС image 1 image ОЩЕ ПО ТЕМАТА imageКун: Швейцария ще оцелее и след загубата imageТерим: Помолих се дъждът да спре imageШвейцария - Турция (видео) imageСнимки от мача 11.06.2008
Спорт НетИнфо

Турция победи Швейцария с 2:1 в късния мач от група А на Евро 2008. Двубоят се очакваше с повишен интерес заради последната среща между националните отбори на двете нации през 2005 г. Тогава след втория мач от баража за класиране на Световното през 2006 г. настанаха батални сцени между турци ишвейцарци, които завършиха със сурови наказания.

В първите минути двата тима се разузнаваха и положения пред двете врати липсваха. Над стадион "Санкт Якоб Парк" се изсипа пороен дъжд, който намокри тревата и ускори топката. Условията предразположиха футболистите към далечни удари. Първият такъв бе към турския страж Волкан Демирел и бе дело на Гьокхан Инлер в 19-та минута.

Малко по-късно другият етнически турчин в състава на Швейцария Хакан Якин опита късмета си от далечна дистанция, но отново Волкан бе на висота.

Турция първа имаше стопроцентов шанс да открие резултата. В 29-та минута след рикошет в главата на Арда Туран топката срещна гредата и излезе в аут.

Гол все пак падна преди почивката и той бе за по-активния отбор на Швейцария. Негов автор стана Хакан Якин в 32-та минута. Нападателят завърши многоходова атака, всеки пас от която спираше в локва.

Малко по късно Якин можеше да удвои след пас на Бехрами, но на 3 метра пред вратата не успя да уцели топката.

През втората част футболистите на Турция се активизираха и набързо създадоха няколко положения. При едно от тях в 57-та минута се стигна до равенството 1:1. Семит Шентюрк вкара за своите след центриране отляво на Нихат Кахвечъ.

Нихат имаше шанс да доведе двубоя до пълен обрат в 73-та минута. Прострелно центриране отдясно го остави сам на три метра пред опразнената швейцарска врата, но капитанът на турците не можа да достигне до топката.

Последните десет минути също бяха доста вълнуващи. Най-напред Мехмед Аурелио опита далечен удар, но защитник в червено го блокира. Малко след това контраатака остави четирима швейцарци срещу двама турци, но завършващият удар на Якин бе спасен с вещина от Волкан Демирел. Вратарят прояви котешки рефлекс, разтегна се максимално и спря топката с една ръка, предотвратявайки сигурен гол.

Накрая двата тима си размениха по две бързи атаки, които обаче не завършиха с точни удари.

В даденото от съдията Микел продължение Арда Туран успя да донесе трите точки за селекцията на Фатих Терим. Той завърши последната контраатака за Турция и по този начин съхрани шансовете на отбора си за класиране на четвъртфиналите на Евро 2008.

За сметка на това съдомакинът Швейцария се превърна в първият отпаднал тим от финалите на Стария континент.

Швейцария - Турция 1:2

голмайстори: 1:0 Хакан Якин 32, 1:1 Семих Сентюрк 57, 1:2 Арда Туран 90+2

стадион: "Сейнт Якоб Парк", Базел
зрители: 39 730

главен съдия: Лубош Михел с помощници Роман Шлико и Мартин Малко (и тримата от Словакия)
жълти картони: Ерен Дердийок (Швейцария), Мехмет Аурелио, Тунджай Шанлъ, Хакан Балта (Турция)