16.06.2008 19:44 - Швейцария с първа победа на европейско
Автор: dzl Категория: Новини
Прочетен: 408 Коментари: 0 Гласове:
1

var images = new Array(); var imgtext = new Array();currentImage++; Image262587= new Image(394,211); Image262587.src = "http://media.abv.bg/img.phtml?id=262587"; images[currentImage] = Image262587.src; imgtext[currentImage] = "снимка: EPA/БГНЕС "; var currentImage = 1; image
снимка: EPA/БГНЕС image 1 image ОЩЕ ПО ТЕМАТА imageШвейцария - Португалия 2:0 (видео) imageСколари: Направих грешка, Кун: Благодаря на играчите imageСнимки от мача 15.06.2008
Спорт НетИнфо

Отборът на Швейцария победи тима на Португалия с 2:0 и записа първата си победа на европейски финали в историята си. И двете попадения за домакините отбеляза Хакан Якин - в 71-ата и 83-ата минута.

Двубоят започна с домакински натиск на швейцарците, които в началните минути на срещата се настаниха в половината на съперника си, но не успяха да създадат опасно положение пред вратата, пазена от Рикардо. В 16-ата минута можеше да се получи нещо по опасно, след като Якин центрира остро от корнер, но стражът на Португалия улови топката без проблем.

Едва в 18-ата минута дойде и първата реална голова опасност в мача. Нани стреля директно от фаул, а Пепе отклони топката към вратата на Швейцария и тресна гредата зад Паскал Цюбербюлер. Само две минути по-късно и Бруно Алвеш опита късмета си с удар с глава, но и той не можа да преодолее швейцарския страж.

След 20-ата минута португалците обсадиха противниковата врата и не спираха да обстрелват Цюбербюлер от всяка възможна позиция. Така се стигна до 36-ата минута, когато Елдер Пощига бе изведен сам срещу вратаря на домакините на Ево 2008 и се разписа за 0:1, но реферът отмени попадението заради съмнителна засада. Така двата тима се оттеглиха на почивката при резултат 0:0.

И през втората част Португалия логично бе по-добрият отбор на терена. В 53-ата минута момчетата на Луиш Фелипе Сколари нацелиха отново гредата, този път след удар на Луиш Нани. Пет минути по-късно Цюберблер за пореден път спаси отбора си от попадение, като боксира топката след страхотен удар на Куарешма. В 65-ата минута и швейцарците треснаха гредата зад Рикардо, след изстрел на Гьокан Инлер. 120 секунди по-късно и Транкило Барнета опита късмета си, но и той не можа да открие резултата на "Санкт Якоб Парк".

В 71-ата минута резултатът в Базел най-накрая бе открит. Изненадващо швейцарците поведоха в резултата с гол на Хакан Якин, който бе изведен сам срещу Рикардо и безпощадно заби топката под плонжиралия вратар за 1:0. След попадението португалците опитаха да възстановят равенството, но атаките им не даваха резултат.

В 82-ата минута съдията на срещата, Конрад Плауц отсъди дузпа в полза на Швейцария за нарушение на Мейра срещу Барнета. Зад топката застана Якин, който отбеляза втория си гол в мача и удвои преднината на отбора си. Този резултат остана непроменен и швейцарците записаха първи успех на европейско първенство в историята си.

Швейцария - Португалия - 2:0
голмайстори: 1:0 и 2:0 Хакан Якин 71, 83 дузпа
стадион: "Санкт Якоб Парк"
зрители: 39 730
съдии: Конрад Плауц, Егон Беройтер и Маркус Майер (Австрия)
жълти картони: Хакан Якин, Йохан Фонлантен, Транкило Барнета, Желсон Фернандес  (Швейцария) Пауло Ферейра, Жорже Рибейро, Фернандо Мейра, Мигел Монтейро (Португалия)

Състави

Швейцария: Паскал Цубербюлер, Щефан Лихтщайнер (83-Щефан Грихтинг), Филип Сендерос, Патрик Мюлер, Людовик Манин, Валон Бехрами, Гьокхан Инлер, Желсон Фернандес, Хакан Якин (86-Рикардо  Кабаняс), Йохан Фонлантен (61-Транкило Барнета), Ерен Дердийок

Португалия: Рикардо Перейра, Мигел Монтейро, Пепе, Бруно Алвеш, Пауло Ферейра (41-Жорже Рибейро), Нани, Мигел Велосо (71-Жоао Моутиньо), Фернандо Мейра, Раул Мейрелеш, Рикардо Куарешма, Елдер Пощига (74-Уго Алмейда)