21.06.2008 10:07 - Балканска драма прати Турция на полуфинал
Автор: dzl Категория: Новини
Прочетен: 1192 Коментари: 0 Гласове:
1

var images = new Array(); var imgtext = new Array();currentImage++; Image263700= new Image(394,211); Image263700.src = "http://media.abv.bg/img.phtml?id=263700"; images[currentImage] = Image263700.src; imgtext[currentImage] = "EPA/HANS KLAUS/БГНЕС "; var currentImage = 1; image
EPA/HANS KLAUS/БГНЕС image 1 image ОЩЕ ПО ТЕМАТА imageБилич: Играчите ми са герои imageТерим: Направихме мач за историята imageХърватия се смълча imageВиж още снимки 21.06.2008
Спорт НетИнфо

В балкански сблъсък на четвъртфинал на Европейското първенство Турция победи Хърватия с 4:2, след изпълнение на дузпи. В редовното време двата тима завършиха 0:0, а след продължения - 1:1.

През първата част двата отбора се надлъгваха, но гол не падна. В петата минута Хамит Алтънтоп изстреля топовен снаряд по посока вратата на Плетикоса, но кълбото мина встрани от вратата. В следващата минута Сърна пропусна след пас отляво на Ракитич.

В 13-ата минута съдията Розети отсъди непряк свободен удар в полза на Турция. Алтънтоп стреля, но Ковач се хвърли самопожертвователно и изби. Най-големия пропуск пред първата част направи Ивица Олич. Нападателят засече прострелно центриране на Лука Модрич отдясно  и от малкото наказателно поле нацели напречната греда, а добавката на Кранчар излезе в аут.

В следващите няколко минути на два пъти Пранич направи пробиви по левия фланг, но гол не падаше. В 35-ата минута Алтънтоп се подхлъзна и пропусна да организира опасна атака към вратата на хърватите. Играта се накъса и това развали качеството на играта. В последното по-опасно положение за полувремето в 38-ата минута Мехмед Топал стреля от тридесетина метра, но кълбото излезе в аут.

През втората част Олич отново изкочи на голова позиция в 50-ата минута, прехвърли Рюстю Речбер, но ударът беше слаб и не успя да затрудни много турските бранители, които с доста мъка предотвратиха опасността.

В следващите минути двата тима се грижеха повече за отбраната си, а не да търсят гол.  В 70-ата минута Ракитич направи невероятен пропуск, след като направи двойно подаване с Олич и изкочи на стрелкова позиция шутира високо над напречната греда. След две минути Олич стреля с глава, но кълбото излезе отново в аут.

В 83-ата минута Сърна изпълни пряк свободен удар, кълбото се насочи застрашително към левия горен ъгъл на Рюстю Речбер, но вратарят с котешки рефлекс изби в корнер. След изпълнението му не последва нова опасност.

В последната минута на редовното време Олич стреля от шест метра, но Рюстю Речбер улови кълбото. Отново Олич в добавеното от съдията Розети време пропусна изгодно положение да вкара победен гол. Така в редовното време двата отбора не се победиха и последваха продължения.

В 109-ата минута влезлият като резерва Семих Сентюрк пробва да затрудни бранителите на Хърватия, но не сполучи. След три минути Тунджай стреля опасно, но кълбото излезе в аут.

През второто продължение двата отбора продължиха да играят затворено и позиционно, а головите положения липсваха. Все пак в 116-ата минута Сабри бе спънат, а Нихат изпълни зле свободния удар, пращайки кълбото над вратата. В 119-ата минута Иван Класнич отбеляза изключителен гол. Грешка на Рюстю Речбер  доведе до центриране към вратата и за Класнич не бе трудно да отбележи гол. В последвалата атака Семих изравни с плътен удар и се стигна до дузпи. Интересен факт беше исканата смяна от Билич веднага след гола на Хърватия, но Розети не я позволи и последва гола на Семих.

При изпълнението на дузпи първи изпълняваха хърватите. Лука Модрич застана първи за тима на "шахматистите" и изпусна, биейки покрай вратата. Арда Туран прати кълбото под плонжа на Плетикоса и даде предимство на Турция. Сърна вкара и изравни. Семих Сентюрк би в центъра и вкара. Ракитич пропусна нова дузпа за Хърватия. Алтънтоп не сбърка и даде предимство на Турция от две попадения. Петрич изпълни за Хърватия, но Рюстю изби кълбото и прати Турция на полуфинал.

зрители: 50 000
главен съдия: Роберто Розети (Италия), с помощници Алесандро Гризели, Паоло Калчано.
жълти картони: Тунджай Шанлъ, Арда Туран, Угюр Борал , Емре Ашък 108