12.06.2008 21:38 - Хърватия разпиля Германия
Автор: dzl Категория: Новини
Прочетен: 432 Коментари: 0 Гласове:
1

var images = new Array(); var imgtext = new Array();currentImage++; Image261887= new Image(394,211); Image261887.src = "http://media.abv.bg/img.phtml?id=261887"; images[currentImage] = Image261887.src; imgtext[currentImage] = "EPA/GEORGI LICOVSKI /БГНЕС"; var currentImage = 1; image
EPA/GEORGI LICOVSKI /БГНЕС image 1 image ОЩЕ ПО ТЕМАТА imageСнимки от мача 12.06.2008
Спорт НетИнфо

Отборът на Хърватия победи с 2:1 тима на Германия и се класира за четвъртфиналите на Евро 2008.

Двубоят на "Вьортерзее Хипо Арина" започна с натиск на германците, които веднага започнаха да атакуват, но без да стигат до нещо опасно пред вратата на съперника. Хърватите пък приеха играта в своята половина и залагаха предимно на скоростни контраатаки. До двайстата минута двата тима не предложиха кой знае какъв футбол и нямаше нито едно голово положение пред двамата вратари.

Така се стигна до 24-ата минута, когато противно на логиката Хърватия поведе в резултата. Момчетата на Славен Билич реализираха перфектна атака по лявото крило, която завърши с центриране на Даниел Пранич в противниковото наказателно поле. Там Марсел Янсен остави Дарио Сърна сам срещу Йенс Леман и хърватският халф се разписа за 1:0. Само две минути по-късно немците имаха възможност да възстановят равенството, но удар с глава на Марио Гомес мина на сантиметри над вратата на Стипе Плетикоша.

В 30-ата минута Нико Кранчар пропиля отлична възможност да удвои преднината на отбора си, като от точката за изпълнение на дузпа не можа да намери очертанията на съперниковата врата. Три минути по-късно стражът на Хърватия спаси сигурен гол след мощен удар от фаул на Михаел Балак. Пет минути преди края на първата част удар на Метцелдер мина над напречната греда. В 42-ата минута Кранчар отново се озова сам срещу Леман, но и този път германският вратар показа класа и отрази изстрела.

През втората част отново германците започнаха по-активно, в търсене на изравнително попадение. Атаките им  обаче пак не дадоха резултат срещу идеално подредената хърватска отбрана. Това доведе до втори гол във вратата на Йенс Леман. Иван Ракитич центрира от дясно, топката рикошира във Филип Лам, удари се в дясната греда зад плонжиралия страж и попадна в краката на Ивица Олич, който на празна врата не пропусна да удвои преднината на отбора си - 2:0.

В 72-ата минута Бастиан Швайнщшайгер получи хубав пас от Балак по лявото крило, нахлу в наказателното поле на Хърватия и веднага стреля, като само липсата на късмет му попречи да намали преднината на съперника. Натискът на Бундестима все пак даде резултат в 79-ата минута, когато Лукас Подолски намали преднината на "шахматистите" до 2:1. В даденото от рефера продължение на двубоя Швайнщайгер получи директен червен картон за удар без топка на съперников играч. Това окончателно реши мача в полза на хърватите, които събраха актив от шест точки и се класират за четвъртфиналите.

Хърватия - Германия - 2:1
голмайстор: 1:0 Дарио Сърна 24, 2:0 Ивица Олич 62; 2:1 Лукас Подолски 79
стадион: "Вьортерзее Хипо Арина" (Клагенфурт)
зрители: 30 000
съдии: Франк Де Блеекере, Петер Херманс и Алекс Ферщретен (Белгия)
жълти картони: Сърна, Шимунич, Леко, Модрич (Хърватия), Балак, Леман (Германия)
червен картон: Швайнщайгер (Германия)

Състави

Хърватия: Стипе Плетикоша, Ведран Чорлука, Роберт Ковач, Йосип Симунич, Даниел Пранич, Дарио Сърна (Йерко Леко - 80), Нико Ковач, Лука Модрич, Нико Кранчар (Дарио Кнежевич - 85), Иван Ракитич; Ивица Олич (Младен Петрич - 73)

Германия: Йенс Леман, Филип Лам, Пер Мертезакер, Кристоф Метцелдер, Марсел Янсен (Давид Одонкор - 46); Клеменс Фритц (Кевин Курани - 82), Торстен Фрингс, Михаел Балак, Лукас
Подолски; Мирослав Клозе, Марио Гомес (Бастиан Швайнщайгер - 66)