26.06.2008 23:52 - Испания на финал след 24 години чакане
1

var images = new Array(); var imgtext = new Array();currentImage++; Image265150= new Image(394,211); Image265150.src = "http://media.abv.bg/img.phtml?id=265150"; images[currentImage] = Image265150.src; imgtext[currentImage] = "EPA/GEORGI LICOVSKI/БГНЕС "; var currentImage = 1; image
EPA/GEORGI LICOVSKI/БГНЕС image 1 image ОЩЕ ПО ТЕМАТА imageОт историята: 1984 - Платини побеждава Испания imageОт историята: 1964 - титла за Испания imageВиж още снимки 26.06.2008
Емилиян Онуфриев

Националният отбор на Испания се класира на финала Евро 2008 след като не постави под съмнение превъзходството си срещу тима на Русия, побеждавайки го с 3:0 на стадион "Ернст Хапел" във Виена. "Ла Фурия Еспаньола" ще играе на финал на голямо първенство за първи път след 1984 г., когато отстъпи с 0:2 на Франция.

Учудващо за мнозина, Испания започна по-активно мача и в шестата минута отбраната на Русия се оказа неподготвена при атака отдясно при която Торес получи топката на ъгъла на малкия пеналт, завъртя се и стреля, но Игор Акинфеев показа добър рефлекс и изби с крак

В 11-ата минута Давид Вия се освободи от руски играч и отправи опасен удар, който бе спасен от руския вратар.

Първият си удар по посока на вратата на Касияс, руснаците отправиха в 16-ата минута, когато Павлюченко опита късмета си от статично положение, но силно отправената топка мина на около метър над вратата.

Пак Павлюченко стреля технично в 31-ата минута, но Касияс се разтегна максимално и с върха на пръстите си отклони кълбото извън вратата. Четири минути след това пак централният нападател на Русия бе на стрелкова позиция, но бе блокиран от испанската защита.

В 33-ата минута Испания претърпя сериозна загуба, губейки до края на мача голмайстора си до момента в турнира Давид Вия, който се контузи нелепо на тежкия терен при опит за изпълнение на пряк свободен удар.

По-активната игра на Испания даде своя резултат в 50-ата минута. Иниеста получи топката отляво, навлезе в наказателното поле и някъде от ъгъла му изпълни нещо средно между удар и центриране, при което топката бе засечена във вратата от връхлитащия Шави Ернандес за 1:0.

Негативният резултат накара Гуус Хидинк да прибегне до промени в състава и в игра се появиха офанзивният халф Билялетдинов и чистият нападател Дмитри Съйчев. Във всички случаи обаче испанците се бяха погрижили много добре за неутрализирането на най-опасния състезател в руските редици - Аршавин, чиято игра бе далеч от показаното в предишните два двубоя на Сборная.

Фернандо Торес пропусна изгоден шанс да увеличи преднината на своите в 63-ата минута, когато се измъкна от Игнашевич, но  не успя да се възползва от добро центриране отдясно.

Силен удар на Фабрегас в 70-ата минута свари неподготвен Акинфеев, който все пак успя в последния момент да избие топката в корнер. Малко след това стражът реши да не рискува и уверено боксира мокрото кълбо след нов изстрел към вратата му.

Неузнаваемо слабият тази вечер руски тим загуби всякакви надежди за успех в 74-ата минута, когато влезлият като резерва Гюиса ги наказа с нов гол. Топстрелецът на Примера дивисион дебнеше на ръба на засадата, когато получи удобна топка и елегантно прехвърли излезлия напред Игор Акинфеев за 2:0.

Точка в спора в 82-ата минута постави Давид Силва, който се възползва от отличен пас на Фабрегас и фронтално срещу Акинфеев не сбърка - 3:0.

В 88-ата минута Дмитри Съйчев имаше шанс да направи резултата по-почетен, но ударът му с глава бе спасен от Икер Касияс, който показа че внимава дори при решен в полза на отбора му двубой.

Победата на Испания прати отбора на първи финал на голям шампионат от 1984 г., когато на Европейското първенство "Ла Фурия" губи с 0:2 от Франция. Испанците имат още само един финал - през 1964 г. на първенството в Испания, когато печелят с 2:1 срещу СССР и вдигат трофея.