30.06.2008 09:37 - Испания покори Европа
Автор: dzl Категория: Новини
Прочетен: 466 Коментари: 0 Гласове:
1

var images = new Array(); var imgtext = new Array();currentImage++; Image265658= new Image(394,211); Image265658.src = "http://media.abv.bg/img.phtml?id=265658"; images[currentImage] = Image265658.src; imgtext[currentImage] = "ЕПА/БГНЕС "; var currentImage = 1; image
ЕПА/БГНЕС image 1 image ОЩЕ ПО ТЕМАТА imageФернандо Алонсо: Направихте Испания щастлива imageАрестуваха десетима немци imageВ Германия: Торес разби мечтите ни imageАрагонес: Вярвахме си, затова спечелихме imageЛьов: Признавам, противникът бе по-добър imageНемците: Борихме се и не се срамуваме imageИспанците: Фантастично! imageИспания, безгрешният шампион imageСнимки от мача 29.06.2008
Радко Кръстанов

Испания победи с 1:0 Германия на финала на Евро 2008 и спечели втората си европейска титла след 44 години. Автор на единствения гол бе Фернандо Торес. Точно като урагана "Ел Ниньо" таранът отвя Филип Лам в 33-та минута при една контраатака, изпревари и Йенс Леман и прати топката в немската мрежа.

Самият мач се превърна в украшение на Евро 2008. Сблъсъкът между Германия и Испания предложи освен победния гол, още куп интересни моменти и хубав футбол.

В началото на двубоя немците контролираха играта и създадоха няколко добри положения. Първият точен удар бе отправен от Томас Хицелшпергер в 9-та минута. Халфът получи топката на границата на наказателното поле от Мирослав Клозе, но шутът му бе хванат от Касияс.

Преди това Клозе имаше възможност да отбележи след грешка на Серхио Рамос, но останал сам срещу испанския страж не можа да нанесе завършващ удар.

"Ла фурия" се развихри и на свой ред създаде опасности пред Леман. В 14-та минута Мертезакер можеше да си вкара автогол, след като отклони центриране на Иниеста към своята врата, но немският вратар с навременна намеса предотврати попадението.

Освен с гола, през първата част иберийците се отчетоха с още няколко опасни пробива на Андрес Иниеста по левия фланг. Футболистът на Барселона стигаше лесно до аутлинията, но пасовете му не достигаха до Фернандо Торес и останалите му съотборници.

Опитът на Германия да промени резултата доведе до териториален превес в края на първата част, но тимът на Йоаким Льов стигна само до няколко поредни корнера.

В началото на второто полувреме се разбра, че Испания ще изостави емоционалния си стил на игра и ще използва немското оръжие - тактическата дисциплина, за да запази резултата. Обратното, немците излязоха с нова постройка, предвиждаща един "забит" в противниковата защита нападател и цели четирима офанзивни халфа.

"Ла фурия еспаньола" обаче продължи да отборът, който създава по-чисти положения.

В 53-та минута след корнер Давид Силва получи топката сам в наказателно, намери време да я укроти и да шутира, но Серхи Рамос, който бе точно пред Леман, не можа да я отклони във вратата.

Йоаким Льов скоро разбра, че трябва да рискува, за да стигне до нещо повече от загуба в последния мач на Евро 2008. Немският наставник прецени, че трябва да извади от игра халфа Хицелшпергер и да пусне нападателя Кевин Курани. Промяната даде резултат и бундестимът веднага достигна до удобна ситуация. Балак в 60-та минута стреля от воле от 20 метра, но топката се удари във външната страна на мрежата на Касияс. Това бяха силни минути за немците.

Испания отвърна с нови атаки и с нови шансове за гол. В 67-та минута след центриране от фаул Серхио Рамос се оказа непокрит в малкото наказателно поле, но ударът му с глава бе избит от Йенс Леман. При последвалия корнер Иниеста отправи топовен шут, отразен от голлинията от Торстен Фрингс. Секунди по-късно отново Иниеста получи топката на 3 метра пред противниковата врата, но при малък ъгъл спрямо голлинията и би право в тялото на Леман.

До края на двубоя Германия опитаха да натиснат противника и да стигнат до изравняване, но идеите липсваха. За сметка на това испанците осъществиха още няколко опасни контраатаки. Най-интересната от тях бе в 80-та минута, когато при тройна комбинация между Касорла, Гуиса и Сена последния не можа да засече центриране на метър пред опразнената немска врата.

В крайна сметка Испания спечели за втори път след 1964 г. европейската купа. Това бе отборът, който отправи най-много удари към противниковите врати и осъществи най-много точни пасове на Евро 2008. "Ла фурия" не загуби нито един мач по терените в Австрия и Швейцария и показа най-атрактивен футбол. Луис Арагонес стана най-възрастният треньор стъпвал на европейския връх, а Давид Вия със своите четири попадения стана голмайстор на тазгодишното първенство.

голмайстор: 0:1 Фернандо Торес 33

стадион: "Ернст Хапел"
зрители: 51428

главен съдия: Роберто Розети и помощници Алесандро Гризели, Паоло Калканьо (и тримата от Италия)
жълти картони: Михаел Балак, Кевин Курани (Германия), Икер Касияс, Фернандо Торес (Испания)

състави:

- Германия: Йенс Леман, Арне Фридрих, Пер Мертезакер, Кристоф Метцелдер, Филип Лам (46-Марсел Янсен), Бащиан Швайнщайгер, Торстен Фрингс, Михаел Балак, Томас Хитцълшпергер (68-Кевин Курани), Лукас Подолски, Мирослав Клозе (79-Марио Гомес)

- Испания: Икер Касияс, Серхио Рамос, Карлос Марчена, Карлес Пуйол, Хоан Капдевила, Маркос Сена, Андрес Иниеста, Шави Ернандес, Сеск Фабрегас (63-Шаби Алонсо), Давид Силва (66-Санти Касорла), Фернандо Торес (78-Даниел Гуиса)

Германия - Испания 0:1

Тагове:   Испания,